გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის პორტფოლიო

გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი:  მანანა ტყეშელაშვილი

საგანი:  სპორტი
სწავლების საფეხური/კლასი:  II საფეხური, VII კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:  21
გაკვეთილის თემა:  ’’ფრენბურთის ისტორიის და ელემენტების გაცნობა’’.
 (თეორიული მასალა)
გაკვეთილის მიზანი:
·         ჯანსაღი ცხოვრების წესის პროპაგანდა და დანერგვა. 
·         სპორტის კონკრეტული სახეობის, ფრენბურთის წესებისა და ისტორიის გაცნობა
·         სპორტის კონკრეტლი სახეობის, ფრენბურთის პოპულარიზაცია და ამ გზით მოსწავლეების სპორტში ჩართულობის სტიმულირება.



N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/
მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო
(წთ)
1
საორგანიზაციო საკითხი

მთელი კლასი

2 წთ
2
აქტივობა   I – წინარე ცოდნის გააქტიურება
მასწავლებელი მოკლე კითხვებით არკვევს რა იციან მოსწავლეებმა  შესასწავლი სპორტის სახეობის შესახებ. მისი ისტორიის, თამაშის სტრუქტურის და წესების შესახებ.

დისკუსია,

მთელი კლასი,
ინდივიდუალური

5წთ
3
აქტივობა   II  -  ძირითადი ნაწილი 
1)       მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს მონაცემებს ფრენბურთის წარმოშობოს მისი განვითარების და თამაშის წესების შესახებ.
წყარო იკიპედია: 
2)      მასწავლებელი თეორიულად აწვდის ინფორმაციას მოსწავლეებს ფრენბურთის თამაშის ელემენტების შესახებ:
1)      მოწოდება;  (  https://www.youtube.com/watch?v=Tmg5Hmbgv0U )
2)      მიღება;  ( https://www.youtube.com/watch?v=MUwYZirKgsg )
3)      მეერე გადაცემა; (https://www.youtube.com/watch?v=Y4g8DcRKFVs )
4)      შეტევა; (https://www.youtube.com/watch?v=WJay5aGb1AA )
5)      ბლოკი; (https://www.youtube.com/watch?v=xAUz_MAgOIA )
6)      დაზღვევა/დაცვა; (https://www.youtube.com/watch?v=FSSfRi-NGDs )
თითოეული ილეთის ახსნის პარალელურად მოსწავლეებსმონიტორზე აჩვენებს   ვიდეო ჩანაწერებს, მსოფლიო ვარსკვლავების შესრულებით.


ლექცია
ახნა-განმარტება,
კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი
კომპიუტერი, პროექტორი
ინტერნეტის წყარო,


35წთ
4
გაკვეთილის შეჯამება:
გაკვეთილზე მიღებული ინფორმაციის შემოწმების მიზნით მასწავლებელი სვამს კითხვებს და არკვევს :
1)      რა გაიგეს ახალი მოსწავლეებმა;
2)      რომელი პოზიციის თამაშს ისურვებდნენ;
3)      რა დაამახსოვრდათ ყველაზე უკეთ დღევანდელი გაკვეთილიდან;
4)      გაკვეთილზე მოსმენილი თამაშის წესებიდან რა იყო მათთვის ახალი;
5. სლაიდების მეშვეობით მოსწავლეებს ვაჩვენებ და ვუხსნი ფრენბურთის ისტორიას.

თანამშრომლობითი სწავლება,
კითხვა პასუხი
ჯგუფური,
ინდივიდუალური
პროექტორი
5წთ


5
·         მოსწავლეთათვის საშინაო დავალების მიცემა-
მასწავლებელი კლასს ყოფს 6 ჯგუფად და თითოეულ ჯგუფს აძლევს დავალებას: ფრენბურთის ტაქტიკური ელემენტების შესახებ დაამზადონ პატარა ბუკლეტები. და ამ მიზნით აქტიურად გამოიყენონ გაკვეთილის პეროდში გამოყენებული საიტები ვიკიპედია და youtube.


პრაქტიკული საქმიანობა
ჯგუფური
საიტები: ვიკიპედია და youtube.


5წთ

შეფასება:
        მასწავლებელი იყენებს განმავითარებელ შეფასებას და კომენტარებს.

კრიტერიუმები
1.გაკვეთილზე ჩართულობა და აქტიურობა
2.მოსწავლეთა ფიზიკური თვისებები
3,მოსწავლეთა მიერ ტექნიკური ილეთების შესრულების ხარისხი
4,მოსწავლეთა დისციპლინის ,თამაშისა და უსაფრთხოების წესების დაცვა


1 comment:

  1. მანანა წარმატებები; ბევრი კრედიტ ქულების აღება.

    ReplyDelete

ტრენინგის მეხუთე დღე

 მეხუთე დღეა  რაც ტრენინგი მიმდინარეობს .მე პირადად  მეგონა  ბევრ სირთულეებთან მექნებოდა  საქმე ,მაგრამ შემხვდა ისეთი ტრენერი  რომელმაც  დამ...